Легендарна яхта «ІКАР» ще позмагається у регаті

30 років тому перша вітчизняна яхта «ІКАР» здійснила експедицію навколо світу. 21 вересня в НУК імені адмірала Макарова провели урочистості, з цього приводу. На знак пошани про таку славетну пригоду та як висловлення величезної вдячності до учасників експедиції, в університеті відкрили пам’ятний стенд. Ця відзнака присвячена яхті «ІКАР». Крім урочистого відкриття цього пам’ятного знаку, в навчальному закладі також провели круглий стіл, на який завітали й 4 з 7 безпосередніх учасників експедиції: старший помічник Анатолій Кузнецов, помічники капітана Станіслав Черкес та Олександр Кузнецов, судовий інженер Андрій Марков. Легендарні яхтсмени поділилися з присутніми своїми спогадами, а співробітники музею НУК підготували цікаві архівні фото та відео матеріали.

«У нас є задум, плани про відновлення яхти «ІКАР», навіть більше, ми знайшли людей, які зацікавлені провести ці роботи. Їх імена я не називатиму. Можу запевнити, що «ІКАР» ще змагатиметься в регаті та ходитиме морями та океанами», – запевнив ректор НУК Євген Трушляков.

«ІКАР», 30 років тому був символом країни, він надихав людей на героїчні вчинки, розповіли учасники тієї навколосвітньої експедиції. За 327 днів яхта подолала 32 тисячі міль. Менше ніж за рік екіпажу вдалося пройти три океани: Атлантичний, Індійській, Тихий.

«Для кожного з нас це була мрія дитинства – навколосвітнє плавання. Важливо, що вона здійснилась»,  – поділився своїми спогадами старпом «ІКАР»-у Анатолій Кузнецов.

За його словами, яхту побудували згідно з проектом МКІ-17А, який розробили в СКБС Миколаївського кораблебудівного інституту імені адмірала Макарова (МКІ) в 1978 – 1986 роках. «ІКАР» з’явився на стапелях Чорноморського суднобудівного заводу. Кошти для цього збирали й представники МКІ, заводу навіть завдяки зусиллям ентузіастів – яхтсменів. Також допомогу надали студенти МКІ. Головним конструктором проекту виступив Борис Нєміров, котрий потім став капитаном «ІКАР» в легендарній експедиції.

«ІКАР» наразі потребує відновлення, сказав ректор НУК. Тим не менш, він в якості почесного учасника, вийшов на воду на старті традиційної парусної регати на «Кубок імені адмірала Макарова», яка відкрилася в яхт-клубі, 22 вересня. Урочистий захід пройшов на водно-спортивній базі НУК імені адмірала Макарова, а учасників змагань привітали народний депутат України Тарас Кремінь, книговидавець Лев Траспов, ректор ВНЗ Євген Трушляков.

Зі словами привітання до яхтсменів звернувся народний депутат України Тарас Кремінь.

«Головне, що має трапитися в місті, де народжуються судна, народжується любов, де у свій перший морський похід йдуть майбутні «Макаров», «Крючкови», «Неміров», – має об’єднати всіх тих, хто вірить в відродження міста, України та в цілому корабельної історії. Україна – морська держава, і ми нікому не дозволимо переписувати свою історію», – заявив Тарас Кремінь.

Народний депутат України Борис Козир надіслав привітальну телеграму. В своєму зверненні він акцентував увагу на тому, що повністю підтримує зусилля адміністрації університету з відновлення легендарної яхти «Ікар» та готовий надати не лише фінансову допомогу, але й взяти участь в першому великому післяремонтному плаванні судна.

Як повідомив голова судейського комітету регати Євген Кубицький, такі змагання вже більше тридцяти п’яти років організлвує та проводить НУК, цьогоріч у змаганні зареєструвалося 30 миколаївських яхт та більше 170 яхтсменів. Сам маршрут екіпажам вдалося подолати швидко, не дивлячись на відсутність вітру. І вже 23 вересня нагородили переможців. Першими в 1 групі стала яхта «Алула», у другій – «Спрей». Своє лідерство в 3 групі довела яхта «Енергія», а в 4 – «Фараон». В 5 та 7 групах кращі результати продемонстрували судна «Катерина» та «Союз-М».