ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ГЕНОЦИДУ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ

Сьогодні Україна вшановує пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу

Депортація кримських татар – одна з темних сторінок історії Радянського Союзу і страшна трагедія для цього народу. Радянська влада звинуватила кримських татар у співпраці з нацистами і нібито через помсту провела одну з найбільш швидких депортацій у світовій історії.
73 роки тому цілий народ було виселено з Криму протягом кількох діб. У 1944 році кримських татар звинуватили у співпраці з нацистами. Зранку 18 травня і до вечора 20-го понад 183 тисячі кримських татар примусово вивезли з території півострова. За неофіційними даними, половина з них під час переселення загинула.
Терміновий указ про депортацію кримськотатарського народу до Середньої Азії здійснювали 32 тисячі НКВСівців. Вони просто обходили хати татар і оголошували господарям, що через зраду батьківщини їх виселяють з Криму. На збори давали по 15-20 хвилин. Переважно люди не могли взяти з собою навіть найнеобхідніше, щоб вижити на новому місці. Вантажівками людей звозили на залізничні станції, звідки товарні потяги вивозили змучених татар в далекі степи.

Умови транспортування були нелюдськими. Під час тривалого переїзду (поїзди їхали кілька тижнів) загинули близько восьми тисяч людей, більшість з яких - діти і літні люди. Найпоширеніші причини смерті - спрага і тиф. Людей не годували. Деякі, не витримавши страждань, божеволіли. Все майно, що залишилося в Криму після татар, держава привласнила собі
Потрапивши в інше середовище проживання, без імунітету до місцевих хвороб, татари зазнали епідемій малярії, жовтої лихоманки, дизентерії. За перші три роки після переселення від голоду, виснаження і хвороб померло, за різними оцінками, від 20 до 46% усіх депортованих, майже половина – діти. Повернутися татарам, які вижили, до рідного Криму дозволили тільки в кінці 1980-х.
Однак, незважаючи на красномовні факти, до 2015 року депортація кримських татар не вважалася геноцидом.
У листопаді 2015 року Верховна Рада визнала депортацію кримських татар 1944 р. геноцидом кримськотатарського народу.

Російська влада в 2014 році знову прийшла до Криму, і, як 70 років тому, кримські татари знову потрапили у списки неугодних. У мечетях проводилися обшуки, вилучалася неугодна література, розганялись кримськотатарські мітинги і навіть безвісти почали зникати люди. Після незаконної окупації Криму Росією 18 травня визначене також як День боротьби за права кримськотатарського народу.
По всій країні проходять заходи до 73-ї річниці Депортації кримськотатарського народу.
Згадаймо сьогодні загиблих і не забуваймо ні на день, що зараз в Криму здійснюється друга повзуча депортація кримськотатарського народу російською державою, яка має на меті розчинити кримських татар в загальній масі, змусити їх відмовитися від своєї етнічної та релігійної ідентичності.
Незважаючи на анексію Криму і постійні гоніння з боку російських окупантів, кримські татари не втратили надію на краще майбутнє. Пам'ять про жахливі злочини тоталітарного режиму надає їм сил у боротьбі за свободу, за право називатися народом і жити на своїй землі.
Пропонуємо розділити скорботу і біль кримськотатарського народу, покажемо єдність незламність духу кримськотатарського і українського народів! Запали сьогодні свічку пам'яті!